Využití nových informačních technologií. Zpráva "Využití informačních technologií ve vzdělávacím procesu". Databáze a znalosti

Cíle a záměry vzdělávání se mění, dochází k přesunu od asimilace znalostí k utváření kompetencí (Vzdělávání zaměřené na člověka: vedoucí typ činnosti je kognitivní, učební činnost). Mění se chápání „fundamentalizace“ vzdělávání (základ pro celoživotní vzdělávání (v ZBD); umět, po zvládnutí systému znalostí o...) To přispívá k zavádění nových vzdělávací technologie do vzdělávacího procesu národní školy


Informatizace vzdělávání je proces změny obsahu, metod a organizačních forem vzdělávání zaměřené na dosažení nové kvality Informatizace je přitom podstatná součást, a nezbytnou podmínkou modernizace školství.








1. Rozvoj osobnosti žáka - příprava na samostatnou produktivní činnost v informační společnosti: rozvoj myšlení, rozvoj komunikačních schopností, rozvoj badatelských dovedností, formování rozhodovacích schopností v obtížných situacích, formování informační kultura.




3. Intenzifikace vzdělávacího procesu: identifikace a využívání podnětů k posílení kognitivní aktivity (např. zohlednění typu osobnosti a prioritních způsobů vnímání informací), zvýšení efektivity a kvality vzdělávacího procesu prostřednictvím implementace ICT schopností, prohloubení mezioborové vazby.


V obsahu a struktuře ICT kompetence je možné rozlišit obecné pedagogické a oborové složky: obecnou pedagogickou složkou jsou obecné směry využívání informačních technologií v procesech vzdělávání a výchovy, oborovou složkou jsou specifické směry odrážející charakteristiky akademické předměty (fyzika, matematika, biologie, literatura, cizí jazyk, dějepis atd.).






Hodina při výkladu nové látky, názorná ukázka procesů (schémata, tabulky, simulace experimentů...) prezentace výsledků individuálních a skupinových projektů a výzkumu: doprovod referátu studenta vytvoření fotoalba společného studia zdroje a materiály organizace samostatné práce studentů korekce znalostí další hodiny hloubkové studium látky ke zkoušce zvládnutí obsahu (tvorba testů)


Ve vzdělávací činnosti: vytvářet noviny o historické osobnosti, o historické události, s ponořením se do doby vytvářet informační listy, brožury, brožury k prezentaci prací studentů ve Vo mimoškolní aktivity: vytvářet oznámení, pozvánky, reklamní letáky za vedení kalendáře důležitých událostí ve třídě, škole, za vedení domácího týdenního deníku


Didaktické funkce multimédií: Znázornění složitých fyzikálních, biologických jevů, chemických reakcí Využití originálních zvukových materiálů k rozvoji poslechových dovedností při studiu cizích jazyků Využití různých statických a dynamických názorných pomůcek pro studium různých oborů Samostatný design, kreativní činnosti s využitím nejrůznějších multimediálních nástrojů Tvorba, formátování a úprava grafických objektů tvůrčích prací Organizace virtuální laboratoře a praktické práce v různých oblastech znalostí Organizace virtuální exkurze










2. Podle role ve vývoji žáků: Uvědomění si účelu počítače; show moderní prostředky znalost; rostoucí vědecký charakter; možnost různé prezentace informací; rozvoj modelových konceptů, získávání samostatných modelovacích dovedností;






Připravenost vzdělávacího systému na využívání IT. Technická kvalita použitého IT. Pedagogická kvalita softwarového produktu. Psychologická a valeologická kvalita. Odborná příprava učitelů. Aplikace v podmínkách pravidelná lekce. Komplexní povaha použití. Rozmanitost použití (v kombinaci s rozumností výběru) Připravuje studenta na použití.








4. Počítačové nástroje by měly být ve třídě nebo učebně používány v organickém spojení s jinými prostředky vizualizace, protože pouze v tomto případě jsou zachovány běžné podmínky pro vedení vyučovací hodiny a je dodržena logická posloupnost jednotlivých fází vzdělávacího procesu.


5. Použití počítačové nástroje neměly by převažovat, ale hrát podpůrnou roli a tvořit pouze část lekce; 6. Výběr počítačových nástrojů by měl být určen obecným plánem vyučovací hodiny v souladu s didaktickým cílem.




Škodlivý vliv na zdraví, zejména na zrak. Víra studentů ve všemohoucnost počítače. Nebezpečí, že se z počítače stane nástroj, bez kterého se dítě stane bezmocným. Nebezpečí soběstačnosti při práci s počítačem, oddělení od reality. Nové psychické problémy vznikající při používání počítačových technologií.



Místnost, kde se používají počítače, musí mít umělé a přirozené osvětlení. S J V Z nebo SV Pro umístění počítačových tříd byste si měli vybrat místnosti orientované na sever a severovýchod a vybavené nastavitelná zařízení: vnější hledí záclonové rolety Umístění počítačových tříd ve sklepech a sklepech je nepřijatelné.


Je velmi důležité hygienicky umístit pracovní stanice v počítačové učebně. Je lepší umístit počítač tak, aby světlo na obrazovku dopadalo zleva. Navzdory tomu, že se obrazovka rozsvítí, výuka by neměla probíhat ve tmě, ale v dobře osvětlené místnosti. Každý pracoviště v počítačové třídě vytváří jakési elektromagnetické pole o poloměru 1,5 m a více. Záření navíc nepochází pouze z obrazovky, ale také ze zadní a bočních stěn monitoru. Aby se vyloučil vliv záření z počítače na studenty pracující na jiných počítačích, uspořádání stolů by mělo zajistit vzdálenost mezi bočními plochami monitorů alespoň 1,2 m 1,2 m


Před a po každé akademické hodině výuky by měly být počítačové učebny vyvětrány, což zajistí zlepšení kvality ovzduší. Mokré čištění v počítačových třídách by mělo být prováděno denně. Optimální parametry mikroklimatu ve třídách zobrazení jsou následující: teplota °C, relativní vlhkost %.


Využití informačních technologií

ve vzdělávacím procesu

Městský vzdělávací ústav "Střední škola č. 12"

s hloubkovým studiem jednotlivých předmětů

"vzdělávací centrum"

Serpukhov, Moskevská oblast

Garbar Elena Borisovna, hlavní metodička

Moderní společnost se zapojila do obecného historického procesu zvaného informatizace. Tento proces zahrnuje přístup každého občana ke zdrojům informací, pronikání informačních technologií do vědecké, průmyslové, veřejné sféry, vysoká úroveň informační služby. Procesy probíhající v souvislosti s informatizací společnosti přispívají nejen k urychlení vědeckotechnického pokroku, intelektualizaci všech druhů lidské činnosti, ale také k vytváření kvalitativně nového informačního prostředí společnosti, zajišťujícího rozvoj lidské činnosti. kreativní potenciál.

Jedním z prioritních směrů v procesu informatizace moderní společnosti je informatizace školství, která je prioritou ruského školství. Jde o to nejen o vybavení vzdělávací instituce počítačovým vybavením a přístupem k internetu, ale o procesu změny obsahu, metod a organizačních forem vzdělávací práce, které jsou způsobeny potřebou připravit mladou generaci na život v informační společnosti - o proces informatizace.

Dnes nové moderní technologie, včetně informačních a komunikačních technologií, se stávají nejdůležitějším nástrojem modernizace školy jako celku - od řízení až po školení a zajištění dostupnosti vzdělávání.

V současné době je problematika informatizace řešena v mnoha regulačních dokumentech v oblasti vzdělávání. Prezident Dmitrij Anatoljevič Medveděv v Národní iniciativě „Naše nová škola“ opakovaně zmiňuje potřebu zavést do škol interaktivní učební pomůcky a high-tech vybavení:„Školy se stanou moderními budovami – školami našich snů, s... high-tech vzdělávacím zařízením, širokopásmovým internetem, kompetentními učebnicemi a interaktivními učebními pomůckami...“

Z projevu prezidenta Ruské federace Dmitrije Medveděva k Federálnímu shromáždění.

Moderní trh čeká na absolventa všeobecně vzdělávací instituce schopného celoživotního vzdělávání, ovládání nových technologií, připraveného samostatně řešit problémy, rozhodovat se a nést odpovědnost za výsledky své činnosti. To znamená, že v blízké budoucnosti se masové vzdělávání přesune na nové modely školení a vzdělávání, které využívají potenciál informačních technologií.

Podle federální složky státních vzdělávacích standardů musí studenti v důsledku zvládnutí obsahu středního (úplného) všeobecného vzdělání v oblasti informačních a komunikačních činností „vyhledávat potřebné informace k danému tématu ve zdrojích různé typy; získávání potřebných informací ze zdrojů vytvořených v různých znakových systémech (text, tabulka, graf, schéma, audiovizuální řada atd.); překlad informací z jednoho znakového systému do druhého (z textu do tabulky, z audiovizuálního seriálu do textu atd.), výběr znakových systémů adekvátní kognitivní a komunikační situaci; využití multimediálních zdrojů a počítačových technologií pro zpracování, přenos, systematizaci informací, vytváření databází, prezentaci výsledků kognitivních a praktické činnosti».

"...v 21. století jsou digitální prostředí přirozeným prostředím pro intelektuální práci ve stejném rozsahu jako psaní po staletí předtím."

S tímto tvrzením vědce a učitele S. Paperta se plně ztotožňují pedagogičtí pracovníci Městského vzdělávacího ústavu „Střední škola č. 12“ s hloubkovým studiem jednotlivých předmětů ve „Vzdělávacím centru“ v Serpuchově.Naše škola je katedrální základnou Pedagogické akademie postgraduálního vzdělávání o problému„Zavádění informačních a komunikačních technologií do vzdělávání vzdělávací proces" Pracovníci školy věnují velkou pozornost informatizaci vzdělávání, čímž rozumíme změnu obsahu, forem a metod výuky, celého způsobu života školy založeného na využívání nástrojů ICT a v integraci s tradičním vzděláváním.

K vyřešení problému zavádění informačních a komunikačních technologií má vzdělávací instituce potřebné zdroje a materiálně-technickou základnu:

40 učeben, z nichž každá je vybavena počítačem, TV, dalším technickým vybavením a multimediálními projektory;

2 počítačové třídy, každá s 18 počítači;

9 interaktivních prezentačních systémů (Hitachi, Mimio, Sony);

2 mobilní třídy MAC (založené na počítačích Apple iBook);

Digitální laboratoře "Archimedes" v chemii, fyzice, biologii;

Jazyková učebna pro 12 míst;

Knihovna s mediatékou a čítárnou pro 80 míst;

Vybaveno filmovou a fotolaboratoří;

Pracoviště všech učitelů byla zprovozněna;

Internet prostřednictvím vyhrazené linky;

Školní místní síť;

Web školy je funkční.

Tyto moderní technické učební pomůcky přispívají k modernizaci a zkvalitnění vzdělávacího procesu, aktivizují duševní činnost žáků a přispívají k rozvoji kreativity učitelů.

Současné cíle školy jsou:

  • vytvoření jednotného informačního prostředí vzdělávací instituce;
  • vývoj principů a metod využití moderních informací komunikační technologie, jejich začlenění do vzdělávacího procesu za účelem zkvalitnění vzdělávání.
  • analýzy a zkoumání, organizace šíření pedagogických informací prostřednictvím vydávání, audiovizuálních pořadů, e-mailu; organizace informačních toků;
  • formování a rozvoj informační kultury studentů, pedagogických a řídících pracovníků.
  • školení uživatelů jednotného informačního systému.

Pokyny pro využití informačních technologií v práci vzdělávací instituce

Informační technologie ve vzdělávacím procesu.

Proveditelnost využití informačních technologií ve vzdělávacím procesu je dána skutečností, že s jejich pomocí budou takové didaktické principy jako vědecký charakter, dostupnost, viditelnost, vědomí a aktivita žáků, individuální přístup k učení, kombinace metod, forem a prostředků výuky, síla osvojení vědomostí a dovedností jsou nejúčinněji realizovány, socializace žáka.

Informační technologie poskytují možnost:

  • racionálně organizovat kognitivní činnost žáků v průběhu vzdělávacího procesu;
  • zefektivnit učení zapojením všech typů smyslového vnímání žáka do multimediálního kontextu a vybavením intelektu novými koncepčními nástroji;
  • vytvořit otevřený systém vzdělávání, poskytující každému jednotlivci jeho vlastní studijní trajektorii;
  • zapojit kategorie dětí s různými schopnostmi a styly učení do procesu aktivního učení;
  • využívat specifické vlastnosti počítače, což vám umožní individualizovat vzdělávací proces a obrátit se na zásadně nové kognitivní nástroje;
  • zintenzivnit všechny úrovně vzdělávacího procesu.

Hlavní vzdělávací hodnota informačních technologií spočívá v tom, že umožňují vytvořit nezměrně živější multismyslové interaktivní výukové prostředí s téměř neomezenými potenciálními možnostmi, které má k dispozici učitel i student.

Informační technologie umožňují na rozdíl od klasických technických učebních pomůcek nejen nasytit žáka velkým množstvím znalostí, ale také rozvíjet intelektuální a tvůrčí schopnosti žáků, jejich schopnost samostatně získávat nové poznatky a pracovat s různými zdroji informací. .

Podle nového paradigmatu vzdělávání je kompetence ICT jednou z klíčových kompetencí moderního vzdělaného jedince. Jeden z nejdůležitější podmínky přechod na novou úroveň vzdělávání založeného na informačních a komunikačních technologiích je formováním informační kultury především mezi učiteli. Pouze učitel, který ji vlastní, je schopen ji vytvořit a efektivně využít ve vzdělávacím procesu. metodická podpora studoval obory nové generace.

Moderní učitel školy musí ve své profesní činnosti uplatňovat následující: dovednosti:

Selektivně využívat zdroje ICT v odborných činnostech (text, grafika, výpočetní technika, multimediální prostředí, vyhledávače)

Mít úplnou znalost dostupných mediálních zdrojů a vzdělávací zdroje na internetu, doporučené pro použití ve vzdělávacím procesu na dané téma, umět je používat, objednávat a předplatit

Umět zhodnotit základní pedagogické vlastnosti elektronických vzdělávacích produktů, určit pedagogickou proveditelnost jejich využití ve vzdělávacím procesu

Umět se selektivně uplatnit v odborných činnostech různé modely využití ICT ve vzdělávacím procesu v závislosti na skutečném vybavení vzdělávací instituce

Umět využívat nové informační technologie a digitální zařízení ve vzdělávacím procesu

Uveďte to do praxe síťových technologií zapojit se do online pedagogických komunit

Umět technologicky prezentovat své pedagogické zkušenosti s využitím ICT

V průběhu uplynulých 4 let se na naší škole v rámci přípravy učitelů aktivně formovala základní pedagogická ICT kompetence, která je chápána jako osobnostní kvalita učitele, projevující se v jeho připravenosti a schopnosti samostatně využívat moderní informační a komunikační technologie. ve výukové činnosti řešit širokou škálu výchovných problémů.

Všichni učitelé školy vedou výuku s využitím ICT, elektronických učebnic, vlastních i žákovských prezentací, které umožňují prezentovat výukový materiál jako systém názorných podpůrných obrázků naplněných ucelenými strukturovanými informacemi. Seznam hotového softwaru pro vzdělávací účely v současné fázi zahrnuje elektronické učebnice, elektronické přednášky, monitorovací počítačové programy, referenční knihy a databáze pro vzdělávací účely, sbírky problémů a generátory příkladů, počítačové ilustrace na podporu různé typy třídy.

Hlavní oblasti využití informačních technologií učiteli školy ve třídě:

1. Multimediální prezentace vytvořené v PowerPointu.

2.Interaktivní prezentační systém Star Palubní software 7,0. Přední projekce Hitachi a Triumph Board.

3.Mobilní počítačová třída Macintosh.

4.Elektronické výukové zdroje.

6. Softwarové systémy pro řízení znalostí.

7.Tvorba projektů.

8.Webové technologie.

Počítačové učební pomůcky lze ve vztahu k internetovým zdrojům rozdělit do dvou skupin:

  • Výukové nástroje on-line aplikované v reálném čase pomocí internetových zdrojů;
  • Výukové nástroje off-line - Jedná se o autonomně používané nástroje.

V počáteční fázi práce byly ve výuce zaváděny informační technologie pro osvojení nových znalostí, kdy bylo nutné využívat velké množství obrazového materiálu.

Poté se informační technologie začaly zavádět ve všeobecných hodinách, kdy je důležité nejen systematizovat znalosti a dovednosti žáků, ale zaměřit se i na nejdůležitější momenty studované téma, nezbytné pro studium navazujících témat nebo kurzů. Pořízením mobilní počítačové třídy bylo umožněno využití počítače pro laboratorní práce a experimenty. Použití tohoto elektronického produktu je možné ve všech fázích lekce: testování znalostí, učení nového materiálu, upevňování materiálu.

Samostatná práce se studenty, kteří si chtějí předmět prostudovat do hloubky, je prováděna s jinými typy počítačových nástrojů. Jedná se o elektronické učebnice a encyklopedie, simulátorové programy pro přípravu na zkoušky, které kromě výsledku poskytují vysvětlení a správnou odpověď, virtuální experimentální systémy a výukové hry.

Ve vzdělávacím procesu může být počítač jak objektem studia, tak prostředkem výuky, vzdělávání, rozvoje a diagnostiky osvojování obsahu učení, tzn. Existují dva možné směry využití výpočetní techniky v procesu učení. V prvním případě asimilace znalostí, dovedností a schopností vede k uvědomění si schopností počítačových technologií ak utváření dovedností je používat při řešení různých problémů. V druhém případě jsou počítačové technologie silným prostředkem ke zvýšení efektivity organizace vzdělávacího procesu. Ale dnes byly definovány minimálně dvě další funkce: počítač jako prostředek komunikace, počítač jako nástroj správy, počítač jako vývojové prostředí. Ve vzdělávacím procesu je důležité využívat všechny tyto oblasti současně. Existence a interakce všech současně nejen ve vzdělávacím procesu, ale i ve vzdělávacím procesu vede k žádoucímu výsledku, který je pro školu stanoven společností.

V důsledku využívání informačních technologií se začala projevovat dynamika kvality znalostí žáků a zvýšená motivace k výuce.

Informační technologie v administrativní a řídící činnosti.

Škola se stává otevřenějším sociálním systémem prostřednictvím realizace širokých společensko-kulturních aktivit založených na využívání ICT technologií: reprezentace školy na internetu - webové stránky, ICT konzultace pro rodiče, elektronická správa dokumentů. Systém řízení školy zřetelněji reaguje na jakákoli rozhodnutí managementu díky vyšší kvalitě a efektivitě přijímaných rozhodnutí. Tradiční systém řízení je efektivně doplněn o formy řízení, diagnostiky a testování s využitím ICT technologií. V samotném vzdělávacím paradigmatu dochází k určité změně. Znalostní přístup postupně ustupuje kompetenčnímu přístupu (systém dodatečné vzdělání, projektový systém, žákovské a učitelské portfolio).

Byly vytvořeny webové stránky školy - jedná se o druh vizitka vzdělávací instituce. Na stránkách webu učitelský sbor seznamuje návštěvníky internetu, případně budoucí studenty a jejich rodiče, s různými aspekty života školy: historií a tradicemi, personálem, vzdělávací politikou, technickým vybavením, možnostmi získání doplňkových vzdělávacích služeb ( prostřednictvím klubů, klubů, sportovních oddílů atd.).

Využití informačních technologií v administrativní a řídící činnosti školy umožňuje analyzovat vzdělávací situaci, sledovat vzdělávací a inovační aktivity, zvyšovat efektivitu vzdělávacího procesu na základě využívání rychlých a spolehlivých informací, snižovat toky papírových dokumentů a zahájit přechod k používání bezpapírových technologií; standardizovat pracovní proces úřadu, sjednotit formuláře pro podávání ohlašovacích dokladů pro učitele předmětů a třídní učitele, zajistit sdílení informačních zdrojů školských a školských úřadů systému, s externími organizacemi na městské, krajské a federální úrovni při řešení společensky významné problémy. Pomocí softwarového balíku je navíc možné vytvořit jednotnou integrovanou databanku studentské populace, pedagogického a administrativního personálu vzdělávacích institucí ve městě. V důsledku zpracování základní informace poskytují téměř všechny formy gymnaziálních zpráv ve formě tabulek, tabulek a grafů.

Učitelé a studenti mají možnost vést elektronické portfolio vyplněním nejúplnějších informací o sobě a svých úspěších.

Data sloučená do jednoho celku umožňují automatizovat aktuální, střední a výstupní kontrolu kvality vzdělávání, získat zprávu o studijních výsledcích za zvolené období a sestavit klasifikační tabulky z hlediska předmětů, tříd, paralel, studentů a učitelů. Údaje získané v důsledku zpracování lze použít k přijetí operativní rozhodnutí posílit kontrolu nad kvalitou učení žáků, upravit kurikulum a formulovat hodnotící ukazatel výkonu učitele.

V současné době jsou do vzdělávacích institucí zavedeny softwarové systémy, které pomáhají organizovat administrativní činnost na středních školách. Informační a referenční systémy byly vytvořeny pro poskytování regulační a právní podpory zaměstnancům vzdělávacího systému.

Většina slibný směr informatizací organizačních, metodických a řídících činností je využití softwarových produktů společností „1C“, „Chronobus“, „FinPromMarket-XXI“, „Systems-Programs-Service“, „Cyril and Methodius“ atd.

▪ „ARM Director“ byl vyvinut společností AVERS (LLC). Tento program je určen k automatizaci procesů řízení vzdělávací instituce, plánování a monitorování vzdělávacích aktivit, sjednocení vnitroškolní a personální evidence a řešení mnoha dalších problémů řízení ve vzdělávací instituci.

▪ Byl zaveden automatizovaný informační a analytický systém AVERS „Schedule“, „Tarification“.

Softwarový produkt„1C: ChronoGraph School 2.0“ pokrývá téměř všechny oblasti činnosti vedoucího vzdělávací instituce. Jedná se o komplexní řešení, které umožňuje správci získat rychlý přístup k informacím ve společné databázi s možností komplexní analýzy a přípravy manažerských rozhodnutí.

Vznik nových informačních technologií spojený s rozšířeným používáním počítačů v vzdělávací prostředí, výrazně usnadňuje proces sběru informací pro analýzu vzdělávací práce, umožňuje optimalizovanou implementaci systematický přístup ve vedení školy.

Informační technologie ve vzdělávacím procesu.

Počítačové technologie přirozeně zapadají do života naší školy a jsou dalším účinným technickým nástrojem, kterým můžeme výrazně zpestřit vzdělávací proces.

Informační technologie ve školním vzdělávacím systému se využívají v následujících oblastech:

1.Organizace mimoškolních aktivit, celoškolních prázdnin a koncertů, výuka v knihovně, chladné hodiny, kreativní hry.

2. Projektová a výzkumná činnost.

3. Navazování kontaktů a komunikace mezi studenty a učiteli online

Online s vrstevníky a kolegy z jiných škol a měst.

4.Uvolněte školní noviny„Glóbus“, který vzniká v kruhu mladých lidí

Novináři, vydávání brožurek.

5.Organizování změny. Škola je rozdělena do určitých zón podle

zájmy: montážní sál (karaoke studio), šachový klub (interaktivní tabule + elektronický šachový tréninkový program), knihovna (sledování populárně-vědeckých a zábavných filmů), mediatéka (pro počítačové nadšence).

6. Zakroužkujte podle počítačová grafika a animace.

7. Další složka náplně informační prostorškola je školní mediatéka, která slouží k řešení následujících úkolů:

Poskytování zdrojů pro učitele, které mohou používat ve svých hodinách;

Pro samostatnou práci žáků a učitelů po vyučování;

Pro informační podpora studentské projektové aktivity atd.

Pro automatizované ovládání.

Zdroje knihovny médií jsou neustále doplňovány především z internetových zdrojů. Mediální knihovna se stává jádrem školního informačního prostoru. Dobrým začátkem bylo doplnění školní mediatéky elektronické zdroje učitelé: vývoj hodin, mimoškolní aktivity, popisy projektů,

ICT jsou organicky vetkány do vzdělávacího procesu školy, napomáhají seberozvoji, seberealizaci, odhalují tvůrčí potenciál žáků a formují kritické myšlení. Zvyšuje se samostatná činnost žáků ve vzdělávacím procesu, roste motivace a uvědomělý postoj k učení díky speciálně vytvořeným IT podmínkám. Využití informačních technologií otevřelo široké obzory ve vzdělávací práci škol. Děti se staly aktivními účastníky vzdělávacího procesu. Ovládají počítač plynule a umí se orientovat v informačním prostoru.

Potřeba používat moderní IT je tedy natolik zřejmá, že nepotřebuje důkaz.

Informační technologie v metodické práci.

Zabraly počítače a informační technologie silné místo PROTI metodická práce. Staly se nedílným atributem, bez kterého je dnes efektivní existence a rozvoj školy nemyslitelný.

Informační podpora metodické služby školy zahrnuje přípravu, zpracování a uchovávání informací, jejichž výsledkem je vytvoření databáze, se kterou v té či oné míře pracují všichni uživatelé: vedoucí metodických sdružení, dočasné tvůrčí týmy, rada kurátorů školy. vědecká společnost studentů a vedení školy. Informační bloky vytvořené ve škole jsou vhodné pro vytvoření systému zpětná vazba, k nasazení systému pro shromažďování návrhů, diagnostiku členů týmu a sledování experimentální práce.

Zpracování dat probíhá již řadu let různé programy sledování a studium stavu práce s učitelský sbor: diagnostické karty učitelů, výsledky výzkumu o obtížích v práci učitelů a potřebách profesního rozvoje. Počítačový software vytvořil podmínky pro monitorování v různých oblastech: analýza didaktických prostředků používaných učitelem; charakteristiky učitelských dovedností; povaha vnitroškolní komunikace. Diagnostika metodické práce měla za cíl: pomocí kritérií a indikátorů získat informace o jejím vlivu na růst odborné úrovně a rozvoj tvůrčího potenciálu učitelů pro rozhodování o metodické pomoci a zapojení učitelů do pedagogického hledání. Po prostudování aktuálního stavu úrovně připravenosti učitelů jsme identifikovali skupiny učitelů, kteří mají potíže v praktických činnostech, pracují kreativně, se zavedeným stylem práce, vypracovali systém nápravných opatření a určili vyhlídky na profesní růst. každého zaměstnance. Získané informace byly systematizovány do databáze a o každém učiteli bylo vytvořeno elektronické portfolio.

Na škole se konají konzultace, semináře, vědecké a praktické konference k nejpalčivějším problémům informatizace.

Počítačový software pro personální řízení pomáhá řešit problémy: zjišťování trendů interakce a vzájemného ovlivňování různých faktorů ve vývoji vzdělávacího procesu; identifikace pozice každého účastníka.

Závěr

Počítačové a komunikační technologie jsou velmi zřejmým projevem informační revoluce. Proto zájem o ně, který učitelé projevují, když hledají způsoby, jak školu přizpůsobit moderní svět. Stále větší počet rodičů, učitelů a studentů je přesvědčen, že díky znalostem, které získají o počítačích a dovednostech, které si osvojí při jejich používání, budou děti lépe připraveny na život a mohou úspěšně dosáhnout materiálního blahobytu v měnícím se světě. .

Škole nezbývá nic jiného, ​​než se přizpůsobit informační době. Hlavním cílem této adaptace je naučit zpracovávat informace a řešit problémy moderního vzdělávání pomocí výpočetní techniky.

Reference

  1. Dvorecká A.V. Hlavní typy počítačových učebních pomůcek. //Školní technologie. 2004. č. 3.
  2. Ivanova E.O., Osmolovskaya I.M. Teorie učení v informační společnosti. – M.: Vzdělávání, 2011.
  3. Saikov B.P. Organizace informačního prostoru vzdělávací instituce: praktický průvodce. - M.: Binom. Vědomostní laboratoř, 2005.
  4. Ugrinovič N.D., Novenko D.V. Informatika a informační technologie: přibližné plánování výuky pomocí interaktivních výukových nástrojů. – M.: Shkola-Press, 1999.
  5. www.kozlenkoa.narod.ru

8. prosince 2015 v 19:52

Nové informační technologie v managementu

  • historie IT,
  • Odborná literatura

Nárůst objemů informací a velké změny v poptávce po informacích začaly klást nové požadavky na organizaci informačních a dokumentačních služeb v organizaci.
Požadavky na služby související s informační a dokumentační podporou se začaly měnit. V zahraničí se jim začalo říkat služba správy (neboli správa) informačních a dokumentačních zdrojů u nás služba na podporu správy dokumentů (DOU).
Hlavní směr zlepšování předškolní vzdělávací instituce, její přizpůsobení moderní podmínky bylo využití nejmodernější výpočetní a telekomunikační techniky, vytvoření na jejím základě vysoce efektivních informačních a manažerských technologií při práci s dokumenty.

Dnešní stav informačních technologií v předškolních vzdělávacích institucích lze charakterizovat:
přítomnost velkého objemu databází obsahujících informace o činnostech organizace;
vytváření technologií, které poskytují interaktivní uživatelský přístup k informačním zdrojům;
rozšíření funkčnost informační systémy a technologie zajišťující zpracování informací, vytváření lokálních multifunkčních problémově orientovaných informačních systémů pro různé účely;
Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících vědeckotechnický pokrok ve všech oblastech lidské činnosti je široké využívání nových informačních technologií. Mezi nejdůležitější a nejrozšířenější oblasti, ve kterých hrají informační technologie rozhodující roli, zaujímá zvláštní místo oblast managementu. Pod vlivem nových informačních technologií dochází k zásadním změnám v technice řízení (automatizují se procesy zdůvodňování a rozhodování, organizace jejich realizace), zvyšuje se kvalifikace a profesionalita specialistů zabývajících se řídící činností.
Rozsah aplikací nových informačních technologií založených na osobních počítačích a vyvinutých komunikačních prostředcích je velmi široký. Zahrnuje různé aspekty – od poskytování nejjednodušších funkcí úřední korespondence až po systémovou analýzu a podporu složitých rozhodovacích úkolů. Osobní počítače, laserová a optická zařízení, nástroje hromadné sdělovací prostředky a různé typy komunikace (včetně satelitní komunikace) umožňují institucím, podnikům, firmám, organizacím, pracovním kolektivům a jednotlivým specialistům přijímat správný čas a v plném rozsahu potřebné informace pro realizaci odborných, vzdělávacích, kulturních a podobných cílů.
Smyslem informační podpory je organická kombinace vědeckých poznatků, vědecká metodologie a metody s nejmodernějšími technickými prostředky ve všech projevech práce s informacemi.
V automatických systémech lze informační proces realizovat bez lidského zásahu. Nicméně, v automatizované systémy Povinným spolurealizátorem informačního procesu je osoba.
Informační technologie jsou systémem metod a prostředků pro realizaci informačních procesů a také způsobů využití těchto nástrojů. Například moderní systém zaměřený na proces elektronické správy dokumentů nabízí:
Snížení doby přístupu k informacím– elektronická správa dokumentů vám umožní vyhnout se papírovému pohybu dokumentů. Jakýkoli dokument lze odeslat e-mailem nebo prostřednictvím komunikačních prostředků elektronického systému správy dokumentů.
Omezte duplicitu dokumentů a informací– v systému elektronické správy dokumentů může být jedna kopie dokumentu dostupná všem oprávněným uživatelům, včetně uživatelů mimo organizaci.
Zjednodušte přístup k datům– elektronické systémy pro správu dokumentů umožňují přístup k potřebným datům prostřednictvím vyhledávacích nástrojů a exportu dat přímo z podnikových systémů (jako jsou CRM nebo ERP systémy).
Optimalizace ukládání dokumentů a dat– jediné úložiště dat snižuje potřebu ukládat více kopií dokumentů. Nástroje pro přístup k dokumentům a indexování, které využívají systémy elektronické správy dokumentů, umožňují uživatelům okamžitý přístup potřebné dokumenty a další informace.
Automatizace podnikových procesů– elektronické systémy správy dokumentů vyžadují implementaci daného procesu zpracování dokumentů. Na základě akcí s dokumenty lze automaticky aktualizovat obchodní aplikace, vytvářet nové dokumenty a navazovat komunikaci s interními i externími uživateli.
Zlepšení zákaznické zkušenosti– na úkor rychlý přístup k informacím, které potřebují, mohou zákazníci rychle získat odpovědi na své dotazy.
Zlepšení disciplíny a kvality práce– elektronické systémy správy dokumentů stanovují pro zaměstnance přísná pravidla a pracovní postupy. Systém zaměstnancům nedovolí tato pravidla porušovat. Všechny dokumenty jsou uloženy v systému, mají potřebnou identifikaci a pohybový příkaz. Zaměstnanci nebudou moci změnit stav dokumentu bez provedení zadaných akcí.
Opětovné použití informací– na úkor elektronické zpracování a ukládání informací, je možné znovu použít data zadaná do systému. Například při vyplňování standardní formuláře nebo připravovat zprávy.
Zlepšení kvality dat- V elektronické systémy toku dokumentů, mnoho formulářů a dokumentů se vyplňuje automaticky, což snižuje riziko chyb. Navíc to umožňuje snížit počet opakované kontroly dokumenty a jejich opravy.
Zvýšená bezpečnost dokumentů a informací– pomocí prostředků kontroly přístupu můžete přísně kontrolovat přístup zaměstnanců k informacím a dokumentům. Dostupnost jediná základna umožňuje archivovat a obnovovat informace v krátkém čase.

Informační technologie by měly být zaměřeny na snižování pracnosti procesů využívání informačního zdroje a také na zvyšování jejich spolehlivosti a efektivity. Organizační systémy využívají automatizované informační technologie, tedy technologie člověk-stroj. Manažerské informační technologie kladou ze všech typů technologií člověk-stroj nejvyšší nároky na „lidský faktor“, mající zásadní vliv na kvalifikaci zaměstnance, náplň jeho práce, fyzickou a psychickou zátěž, profesní vyhlídky a úroveň sociálních vztahů.
Konkrétní nová informační technologie pro svou implementaci vyžaduje přítomnost:
soubor vhodných technických prostředků, které realizují samotný informační proces;
technické komplexní řídicí systémy (např výpočetní technika jedná se o softwarové nástroje);
organizační a metodická podpora spojující realizaci všech akcí technických prostředků a personálu do jediného technologického procesu v souladu s účelem konkrétního informačního procesu v rámci podpory specifická funkceřídící činnosti.
Činnosti řízení jsou tedy založeny na realizaci všech uvedené typy informačních technologií v souladu s posloupností a obsahem jednotlivých fází rozhodovacího procesu. Proto jsou moderní informační technologie pro podporu manažerských činností založeny na integrovaném využívání různých typů informačních procesů založených na jediném technický komplex, která je založena na výpočetní technice.

Článek vyšel v roce 2012 nebo 2013 ve sborníku článků studentů inženýrství.
I přes rychlý rozvoj IT v oblasti předškolních vzdělávacích institucí si stále myslím, že dodnes neztratilo na aktuálnosti.
Děkuji za pozornost!

VYUŽITÍ NOVÝCH INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ VE VZDĚLÁVACÍM PROCESU

E.V. Kuzněcov,
Katedra sportovní režie

Tato práce je věnována analýze problémů vznikajících při využívání informačních technologií v práci vysokého školství. Asi nejzásadnější problém je sociální faktor neboli tzv. „bariéra vstupu“, neboť problém informatizace vzdělávání a využívání nejnovějších (multimediálních) technologií ve výuce závisí především na lidském faktoru, tedy na tom, jak budou navrhované inovace vnímány veřejností. učitelský sbor. A pokud se na technických univerzitách (MIPT, MAI, MEPhI, MVTU) dlouhodobě úspěšně praktikuje využití výpočetních prostředků ve vědecké práci studentů, pak pro humanitní univerzity změna vzdělávacího procesu v souladu s požadavky současná doba může způsobit určité potíže.

Zkusme pochopit postavení učitele řekněme psychologie.

Většinou má osvědčenou metodiku výuky, netráví moc času přípravou na hodiny a najednou po něm vyžadují změnu stylu práce, chtějí, aby začal pracovat na počítačích. Pokud se učitel rozhodne zapojit do vzdělávacího procesu počítače, pak bude muset trávit podstatně více času přípravou na vyučování, a ne doma, v příjemném prostředí (většina učitelů nemá prostředky na nákup a stát má dostatek centralizovaných prostředků, aby poskytl několik, v nejlepší scénář, počítačové učebny) a ve vzdělávací instituci pod dohledem odborníka na informatiku. Je totiž nucen požádat o pomoc kolegu (protože on sám nemůže) a objevuje se tak v roli studenta, což velmi zraňuje hrdost učitele, zejména těch, kteří mají výrazné ozdoby v podobě funkcí a titulů. . Čím více nových slov („počítač“, „expertní systém“, „znalostní základna“, „sítě“, „projektová metoda“, „multimédia“, „internet“, „provoz“ atd.), tím silnější je pasivní odpor učitele. trvání na používání počítače ve vzdělávacím procesu.

Počítače se ve vzdělávání začaly aktivně využívat před více než deseti lety. Vzpomeňme na třídy počítačů vybavené na dnešní poměry chudé počítače Pravets, vyráběné ve slunném Bulharsku a zcela ošizené z počítačů Apple s procesorem Z80. To, o čem tehdy psali a snili: počítače výrazně změní školství, studenti se budou učit těmi nejlepšími metodami vytvořenými nejlepšími metodiky a programátory, v krátké době se změní celý vzdělávací systém atd. Nicméně „věci jsou stále tam“, i když to neznamená, že by se počítače neměly používat ve vzdělávání. Dnes se používají téměř stejná nadšená slova, ale v kombinaci s jinými módními výrazy: „multimédia“, „internet“, „dálkové vzdělávání“, „jednotný informační prostor“ atd. Aby se věci daly do pohybu, je nutné analyzovat chyby a udělat správné závěry

k úspěšnému postupu vpřed. Počítače by se měly používat ve vzdělávání, ale konečné cíle by měly být realističtější. Školení vždy vychází z konkrétní metodiky výuky. Mluvení technický jazyk

, metodologie je technologie, ale ne výrobní proces, ale proces učení. Technologický proces vždy zahrnuje určitou, specifikovanou posloupnost akcí k dosažení daného výsledku, a to je dokonce obdoba algoritmu. Kde je v této technologii místo multimédií – počítače? Multimédia - kombinace textu, grafiky, zvuku a

Text se objevil už dávno a je všem dobře známý z knih.

Knihy jsou ve výuce hojně využívány a jsou hlavní učební pomůckou.

Černobílá grafika – začala být v knihách používána v minulém století, v mnoha případech zlepšila porozumění studovanému předmětu.

Barevné ilustrace vstoupily do našeho každodenního života poměrně nedávno, již v našem století. Spolu s textem jsou široce využívány ve vzdělávacím procesu. Zvuk (audio)

- rádio, gramofon, magnetofon se rozšířily od poloviny století a do vysoké školy se dostaly snad až při studiu cizích jazyků. Kino (nejprve "The Great Silent" a pak zvuk) - první třetina našeho století. Ve vzdělávacím procesuširoké uplatnění

neobdržel kvůli složitosti zařízení a problémům spojeným s hořlavostí filmu.

Videoobrazy (televize, videorekordéry, laserové přehrávače) - druhá polovina našeho století. Očekávalo se, že použití videa ve vzdělávacím procesu dramaticky zlepší kvalitu učení, protože bude možné šířit pokročilé vyučovací postupy, nejlepší přednášky a lekce. Vezměte prosím na vědomí, že

nejlepší výsledky dává využití toho, co bylo vynalezeno před více než stoletím. Další high-tech novinky (či součásti moderních multimédií) opět fanoušky zklamaly. Výuka rozhlasu a televize nemohla konkurovat běžným denním školám a univerzitám a jazykové laboratoře neučily masy lidí cizí jazyky. Shrneme-li výše uvedené, můžeme dojít k závěru, že každý nový technický prostředek začíná dávat dobré výsledky teprve když vyroste nová generace učitelů, kteří budou připraveni a ochotni používat určené technické prostředky ochotně, a také když se objeví v dostatečném počtu metodici, kteří jsou schopni vypracovat metodiku pro používání technické prostředky ve vzdělávacím procesu, tedy tvořit dostatek

V každé zemi bylo nashromážděno velké množství metodologických zkušeností, avšak s využitím starých metod. Ne každý dokáže přenést techniku ​​na nový technický nástroj. Jednoduchá analogie. Rozvoj filmového průmyslu dal vzniknout nové profesi – scénáristovi a filmovému režisérovi. Dobrý fotograf nemůže nahradit filmového režiséra - je zvyklý myslet ve statických obrazech, jeho slogan zní „Stop a moment!“ a kino vyžaduje dynamiku a pohyb. Filmový režisér nemůže nahradit scénáristu, i když může být spoluautorem scénáře, protože má představu, jak zamýšlený scénář realizovat.

Moderní technické prostředky jsou daleko před schopnostmi moderních „průměrných“ učitelů tyto nástroje vůbec vnímat.

Jednotlivé výjimky nemění situaci jako celek.

Podobná skutečnost byla zaznamenána před deseti lety, kdy bylo docela v módě mluvit o rekvalifikaci učitelů, vzdělávání učitelů pro učitele (tedy těch, kteří učitele přímo vyučují) atp. Doporučení kongresu UNESCO (který se konal v červenci 1996 v Moskvě) uvádělo, že školení a rekvalifikace učitelů by měly ve všech zemích probíhat zrychleným tempem. Pouze v tomto případě je možné zmenšit propast mezi vznikem nových technických prostředků, informačních technologií a jejich masově efektivním využitím. V první řadě je potřeba upravit cíle. Měly by být: 1. Informatizace vzdělávání, zajištění přístupu k informacím v rámci jednoho informačního prostoru. Výběr informací by měl být proveden s ohledem na doporučení učitele a v souladu s národními a náboženskými zvyklostmi. Hlavní pozornost je třeba věnovat

samostatná práce

studentů.

2. Zvládnutí počítače jako informačního nástroje. Komunikace s počítačem by neměla být příliš obtížná.

3. Z dlouhodobého hlediska - organická integrace počítače do vzdělávacího procesu v jeho nové kvalitě, která může přinést revoluci ve vzdělávání, nikoli však revoluční, jak se dříve předpokládalo, ale evoluční.

  • Co je potřeba udělat, aby se „průměrný“ učitel alespoň nebránil používání nových informačních technologií? Zdá se, že možné je následující: orientace
  • Pro vedení výuky by měl mít učitel k dispozici „nejpřátelštější“ počítač. Příkladem může být IBM kompatibilní PC Pentium-100 na úrovni, vybavené multimédii a faxmodemem, i když za něj v doslovném slova smyslu musíte zaplatit. Jedná se však o nejvýnosnější kapitálovou investici, protože cílem není pouze instalovat počítače ve vzdělávací instituci nebo kupovat použité za nízkou cenu, ale produktivně využívat počítače ve výuce. Všimněte si, že pro učitele není tolik důležitý výkon procesoru, hodinová frekvence a další technické specifikace počítač, stejně jako přívětivost softwaru a hardwaru a komplexnost poskytovaného řešení. Učitel by neměl ztrácet čas výběrem konfigurace počítače, která je pro jeho předmět nejvhodnější;
  • Učitel potřebuje nabídnout metodicky vypracovaný model používání počítače (nebo počítačů). Dnes je například v Rusku jediným doporučovaným řešením počítačová třída, která se využívá především při studiu kurzů informatiky.

Jedním z efektivních řešení je „elektronická deska“.

  • Na obrazovce počítače (nebo pomocí projekční instalace) lze výukový materiál prezentovat ve formě ilustrací, videoúryvků, audionahrávek nebo lze promítat počítačový model procesu. Zvláštní pozornost je věnována skutečnosti, že počítač používaný jako elektronická deska musí být multimediálním počítačem, protože nemá smysl reprodukovat pouze textový materiál na obrazovce přednášky;
  • Učiteli je nutné vysvětlit výhody a nevýhody používání počítačů ve vzdělávacím procesu. Obyčejná učebnice byla a dlouho bude hlavním „nástrojem“ studenta. Je mnohem pohodlnější studovat jakýkoli text v obyčejné knize než na obrazovce počítače;
  • Je nutné poskytnout každému učiteli možnost pravidelně si zvyšovat kvalifikaci a seznamovat se s novými informačními technologiemi, aby v praxi ukázal výhody a nevýhody elektronických prostředků.

Jinými slovy, pro učitele by mělo být vytvořeno „přátelské prostředí“ zaměřené na používání počítačů ve vzdělávacím procesu. Zároveň je nutné vyvíjet multimediální učební pomůcky a encyklopedie v množství dostatečném pro podporu vzdělávacího procesu.

Jak již bylo uvedeno výše, učebnice a tištěný text stále zůstávají hlavní učební pomůckou, ale multimédia mohou výrazně pomoci při zvládnutí látky. Jak víte, „je lepší jednou vidět, než stokrát slyšet“. Na několika stránkách si můžete přečíst popis techniky provádění složitého gymnastického prvku, ale stále nic nechápete, stačí se podívat na krátké video a vše bude okamžitě jasné. A pokud studentovi navíc poskytnete možnost ovlivnit obraz videa pomocí interaktivních metod, pak můžeme mluvit o tvůrčím procesu vývoje nových prvků. Zároveň v přípravě učební pomůcka Ještě více než při práci s textem je nutný pečlivý výběr zdrojového materiálu a jeho strukturování, což předpokládá vysoce kvalifikovanou skupinu softwarových vývojářů.

Je třeba uznat, že před nástupem multimediálních technologií nebylo možné vytvořit vysoce efektivní hromadné učebnice, které by výrazně zlepšily proces učení. Díky možnosti kombinovat text, audio a video materiály v jednom produktu prudce rostou požadavky na všechny komponenty výchozí materiály a autorský systém zvolený pro implementaci produktu.

Při přípravě elektronické učebnice nebo přednášky je hlavní postavou odborník na obsah, kterým může být učitel, metodik nebo specialista na danou oblast. Psaní scénářů, výběr a strukturování materiálu - samostatné, jehož řešení vyžaduje dlouhý čas, Takový specialista, spojující kvality výše uvedených specialistů, stejně jako umělec-designér, režisér, se hledá poměrně obtížně, ale je to on, kdo rozhoduje o úspěchu či neúspěchu díla. celého vývojového týmu.

V Rusku se ve výuce používá mnoho typů počítačů, ale doporučuje se zaměřit se na modely kompatibilní s IBM PC.

Při vytváření aplikačního produktu se musíte nejprve připravit s maximální kvalitu informační bloky (textové, zvukové a obrazové informace). V této fázi jsou stanoveny požadavky na písma, textové formáty, provádí se ověření a úprava údajů. Zároveň je třeba pořizovat videozáznamy nebo vybírat materiály z videoarchivů, zvolit formáty pro kompresi obrazové informace, určit rychlosti přenosu dat z multimediálních médií, určit vzorkovací frekvence pro zvukové informace a rozhodnout o mnoha dalších . technické problémy

související s realizací stanoveného cíle. Multimediální nástroje mohou výrazně obohatit vzdělávací proces zapojením různých materiálů. Existuje však nebezpečí přílišného požitkářství hotové materiály

na úkor tvůrčí činnosti žáků ve třídě. Zdá se být vhodné, spolu s použitím hotových multimediálních produktů, je nutné provést praktická cvičení o vývoji hotových výrobků pomocí materiálů připravených samotnými studenty K přípravě a digitalizaci těchto materiálů budete potřebovat dodatečné finanční prostředky

ze sady: mikrofon, skener, digitální fotoaparát, videokamera. Je zapotřebí software odpovídající kvality, který studentům umožní pod vedením učitele vytvářet vzorky vzdělávacích produktů s použitím vlastního materiálu.

Závěry 1. Je nutné pořádat kurzy počítačová gramotnost

profesorský pedagogický sbor. V tomto případě je vhodné vytvořit studijní skupiny podle „tabulky“ učitelů.

2. Chcete-li organizovat a vést kurzy, můžete přilákat externí organizaci specializující se na tento typ činnosti.

3. Je nutné vybavit několik počítačových tříd podle aktuální potřeby.

4. Je nutné spolupracovat se zainteresovanými odděleními na identifikaci potřeb nových technologií. 5. Musí být vytvořen koordinace přípravy předběžných materiálů pro tvorbu vzdělávacích produktů.

6. Je potřeba najít tým vývojářů, kteří pod dohledem koordinační skupiny realizovali nápady učitelů.




Nahoru